اطلاعات و سوالات

سوالات متداول

پلای وود چیست؟ (plywood)

پلای وود یک تخته چوبی مهندسی شده است که با نام تخته چند لایی هم شناخته می‌شود. در پلای وود مجموعه‌ای از ورق‌های چوبی بر روی یکدیگر با ترکیب چسب چوب و فشار دستگاه، پرس می‌شوند تا یک ورق یکپارچه چوبی تشکیل شود. در سیستم‌های پرس ورق معمولاً از قرار دادن ورق‌ها در زوایای ۹۰ درجه (به‌صورت تار و پودی) استحکام لازم برای ورق را فراهم می‌کنند اما در پلای وود باضخامت‌های بالا، چوب‌ها در زوایای ۳۰، ۶۰، ۹۰، ۱۲۰، ۱۵۰ و ۱۸۰ درجه مرتب می‌شوند.

کاملاً قابل پیش‌بینی است که این سبک پرس و چینش تا چه حد می‌تواند به استحکام ورق بیفزاید.

امروزه در صنعت ساختمان از پلای وود برای ساخت قالب‌های بتن، ساخت مبلمان، کابینت، سازه‌های چوبی، دیوارهای چوبی و بسته بندی لوازم استفاده می‌شود. این تخته به‌طور قابل توجهی از ورق‌های MDF لترون و … قوی‌تر است. این قدرت به خاطر نحوه قرار گیری لایه‌های چوب بر روی یکدیگر و کیفیت چوب مصرفی در آن است.

ساختار پلای وود به گونه‌ای است که مانع از شکافتن ورق در زمان بستن پیچ و میخ کردن چوب می‌شود؛ اما همان‌طور که می دانید تخته فشرده چوبی (نئوپان) و ام دی اف این مقاومت را ندارند و پس از بستن پیچ متلاشی می‌شود. همچنین این ساختار محکم، مانع از ایجاد پیچ و تاب و دفرمه شدن چوب می‌شود.

این تخته‌های در مقابل ضربه، کشش و آسیب، بسیار مقاوم هستند و همچنین در زمان برش کاری و ساخت لوازم با این تخته‌ها، بسیار راحت هستید. از این تخته‌های می‌توان برای پوشش دیوارها، کف، سقف و دیگر سطوح استفاده کرد.

این تخته‌های در مقابل ضربه، کشش و آسیب، بسیار مقاوم هستند و همچنین در زمان برش کاری و ساخت لوازم با این تخته‌ها، بسیار راحت هستید. از این تخته‌های می‌توان برای پوشش دیوارها، کف، سقف و دیگر سطوح استفاده کرد.

کارخانه‌های تولیدکننده این ورق‌ها، معمولاً تنه‌های درختانی با قطر زیاد و صاف انتخاب می‌کنند. پوست درخت را ۱۲ تا ۴۰ ساعت قبل از شروع به تولید می‌کنند تا تنه آماده کار شود. پس از آن تنه درخت را وارد کانال‌های بخار می‌کنند تا چوب نرم و آماده برش شود. سپس تنه را بر روی یک دستگاه برش با تیغه بلند قرار می‌دهند تا عملیات برش آغاز شود.

یک تیغه بزرگ به‌صورت طولی، درخت را برش می‌دهد و حاصل این کار، ایجاد ورق‌های بزرگ چوبی است. تنه درخت در راستای تیغه به چرخش در می‌آید و به‌صورت میلی متری تنه را برش می‌دهد.

ورق‌های بزرگ به‌اندازه مورد نظر برش می‌شوند و با استفاده از یک دستگاه اسکنر بزرگ، عیب و ایرادهای آن مشخص می‌شود.

سپس ورق‌ها به چسب آغشته می‌شوند و تخته‌ها به‌اندازه مورد نظر پرس می‌شوند و به ابعاد نهایی می‌رسند و پس از اتمام کار، روکش‌های سفارشی را بر روی پنل ها پرس می‌کنند. معمولاً تعداد لایه‌های چوب برای ساخت پلای وود بین ۵ تا ۱۳ لایه است.

پلای وود هم مانند دیگر ورق‌های چوبی در موارد بسیاری قابلیت استفاده دارد. با توجه به مقاومت بالای پلای وود در برابر رطوبت و ضربه و فشار و وزن زیاد، از این ورق می‌توان برای موارد بیشتر از ام دی اف و لترون استفاده کرد. در زیر به نمونه‌هایی از این موارد اشاره می‌کنیم.

ساخت کابینت آشپزخانه

قالب بندی بتن در صنعت ساختمان

ساخت انواع لوازم چوبی

پارتیشن بندی و ساخت دیواره

پوشش سقف خانه‌های چوبی

ساخت کف پوش ساختمانی

سخت کف پله چوبی

اطلاعات درباره ما

منتظر پیام ها و سوالاتتون هستیم.