مقالات

رنگ کردن وسایل چوبی خانه

اصول رنگ کردن وسایل چوبی

بسیاری از وسایل چوبی در منازل ما وجود دارد که کهنه و قدیمی شده است اما شما به علت های گوناگون دوست ندارید که آنها را دور بریزید و وسایل دیگری را جایگزین کنید . شما می توانید با رنگ کردن و تغییر دادن این وسایل را به شکلی جدید در بیاورید.

رنگ كردن وسايل چوبی

بسیاری از افراد برای رنگ کردن وسایل چوبی با مشکلات زیادی مانند ورقه ورقه شدن رنگ یا صاف نبودن سطح وسیله برخورد می کنند و علی رغم میل خود مجبور به دور انداختن وسایل چوبیشان می شوند.

روش های مختلفی برای رنگ آمیزی وسایل چوبی وجود دارد که اگر اصولی و با دقت و حوصله انجام گیرد وسیله کهنه شما را نو و زیبا می سازد و شما را از یک خرج بیهوده می رهاند . در این مطلب شما را با چگونگی رنگ کردن وسایل چوبی آشنا می کنیم و به شما کمک می کنیم تا وسایلتان مدت زیادتری عمر کنند.

رنگ کردن وسایل چوبی

رنگ کردن وسایل چوبی

برای اینکه در رنگ آمیزی وسایل چوبی به نتیجه خوبی برسیم لازم است پیش از شروع کار با حوصله برای زیرسازی وقت بگذاریم و به تعمیر و بررسی جزئیات شیء بپردازیم . حرفه ای ها سمباده کشی سطح و پرکردن برآمدگی های ایجاد شده در سطح وسیله را از رازهای مهم رسیدن به نتیجه ای مطلوب در رنگ آمیزی وسایل چوبی می دانند و این کار را پیش از آستر و هم بین لایه های آستر انجام می دهند.

برای سمباده کشی قسمت های کوچک وسیله بهتر است از سمباده دستی و برای سمباده کشی اشیاء بزرگ بهتر است از سمباده های برقی استفاده کنید. سپس روی سطح چوب دست بکشید تا یکدست و صاف باشد سپس یک لایه آستر (بتونه ) با کیفیت به عنوان اولین لایه روی سطح چوب بکشید ، دقت کنید که رنگ بتونه در رنگ آمیزی نهایی تاثیرگذار است بنابراین بهتر است قبل از بتونه کردن از فردی با تجربه درباره رنگ بتونه سوال کنید. پس از آستر کشی به رنگ آمیزی بپردازید به طوری که به نتیجه مطلوب برسید.

برای رنگ آمیزی وسایل چوبی ، رنگ های مختلفی وجود دارند که بسته به نوع رنگ آمیزی انتخاب می شوند . مثلا اگر چوب ما خوش نقش باشد و بخواهیم نقوش آن به چشم بیاید باید از رنگ های روشن استفاده کنیم و اگر بخواهیم چوبی که نقوش جالبی ندارد و بتونه هم شده است را رنگ کنیم باید از رنگ هایی استفاده کنیم که سطح کار را بپوشانند تا زیر کار دیده نشود.

روش رنگ کردن وسایل چوبی

رنگ کردن مبلمان و وسایل چوبی:

 1.  ابتدا سطح چوب را به وسیله سمباده کشی صاف و یکدست نمایید.
 2.  سپس روی سطح چوب با یک قلم مو یک لایه آستر (بتونه) پیاده کنید ویک شب اجازه دهید تا خشک شود.
 3.  در این مرحله شما دوباره باید سمباده بکشید با این تفاوت که این بار روی اولین لایه آستر را که کاملا خشک شده به آرامی سمباده می کشید تا بتونه اضافی آن جدا شده و کاملا صاف و یکدست شود. سپس روی لایه اول استر دومین لایه را پیاده کنید و اجازه دهید یک شب بماند تا خشک شود.
 4.  با یک قلم مو روی سطح چوب یک لایه از رنگ اصلی می زنیم و صبر می کنیم تا کاملا خشک شود. پس از خشک شدن رنگ شروع به سمباده کشی آرام می کنیم تا ذرات اضافی کنده شوند سپس لایه دوم رنگ را روی سطح می زنیم و اجازه می دهیم تا خشک شود.
 5.  در این مرحله نوبت اسپری پلی اورتان روی سطح می رسد . پس از اسپری آرام پلی اورتان روی سطح اجازه دهید خشک شود سپس دوباره پلی اورتان را روی سطح اسپری نمایید بگذارید خشک شود.
 6.  شما با رعایت این اصول می توانید یک شیء چوبی قدیمی را بار دیگر نو و زیبا نمایید و در دکوراسیون از آن استفاده کنید.

رنگ کردن چوب مبل

رنگ کردن چوب به صورت چرمی

برای نقاشی سطوح چوبی تکنیکی وجود دارد تا جلوه کار زیباترشود و نتیجه کار جلوه ای شبیه چرم داشته باشد . برای رنگ آمیزی چوب به صورت چرم شما به مقداری مایع براق کننده و رقیق کننده رنگ (تینر) احتیاج دارید .

رنگ هایی مانند قهوه ای تیره، قهوه ای مایل به قرمز و… را می توانید برای این تکنیک استفاده کنید ولی این رنگ ها باید تیره تر از رنگ زمینه باشند. برای اجرای این تکنیک ابتدا وسایل چوبی را آنگونه که در ابتدای مطلب توضیح دادیم رنگ می کنید و سپس این تکنیک را پیاده می کنید.

نحوه اجرای تکنیک رنگ آمیزی چرمی:

 1. پس از رنگ آمیزی وسایل چوبی و خشک شدن سطح آن ابتدا نسبت های مساوی از مایع لعاب (براق کننده) و رنگ قهوه ای و رقیق کننده رنگ را با هم مخلوط می کنیم.
 2. نوار چسبی را دور تا دور سطح مورد نظر را با در نظر گرفتن حاشیه می چسبانیم.
 3.  به وسیله یک قلم مو محلول براق کننده به سطح چوب می زنیم.
 4.  در این مرحله هگامی که هنوز سطح چوب خیس است روزنامه ای را روی آن قرار می دهیم و بعد از چند ثانیه بر می داریم و دوباره روی همان قسمت می گذاریم. برای تمام قسمت های سطح این کار را انجام دهید.
 5. دستمال نرمی را جمع می کنیم و در حالی که هنوز سطح خیس است روی سطح قرار داده و به آرامی ضربه می زنیم سپس اجازه می دهیم تا رنگ خشک شود و چسب دورتادور سطح راباز می کنیم.
 6. برای زیبا شدن کار و جلا دادن به سطح چوب یک یا دو لایه واکس روی سطح کار می زنیم . اگر می خواهید که سطح چوب شما جلوه ای حرفه ای تر داشته باشد قبل از واکس، یک لایه پولیش روغنی روی سطح بمالید ، این کار به عمر وسایل چوبی نیز می افزاید.

رنگ کردن چوب به صورت چرمی

 

منبع: سایت نمناک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *